Zajímavosti

Zámek Sychrov

Na zámek Sychrov se vydejte asi šestnáct kilometrů od města Liberec nebo šest kilometrů od města Turnov. Zámek je přístupný návštěvníkům již od roku 1950 a šlechtické sídlo z devatenáctého století je skutečným stavebním skvostem. Zámek Sychrov vás upoutá nejen bohatě vybavenými interiéry, ale i velkým zámeckým parkem. Během roku se zde pořádá mnoho zajímavých kulturních akcí jako tradiční hudební festival Dvořákův Sychrov a Turnov či různá divadelní představení. Dříve než zámek zde stála gotická tvrz, která byla během třicetileté války zlikvidována. Během let 1690 – 1693 tady Lamottové z Frintropu postavili barokní zámek o dvou patrech a ten roku 1820 koupila francouzská knížecí rodina Rohanů. Rod Rohanů měl na Sychrově jedno ze svých hlavních sídel a přestavěli si prostory tak, aby jim maximálně vyhovovaly. Zámecké budovy čekala obsáhlá přestavba během let 1847 – 1862 a pozadu nezůstaly ani interiéry. Navíc byl Kamil Rohan vášnivým botanikem, což se projevilo v zámeckém parku. Během prohlídek na zámku Sychrov máte možnost spatřit život ve druhé polovině 19. století. Podíváte se do místa šlechtické rodiny, do ložnic, salónů, pracoven a nebude chybět ani skutečné Královské apartmá, knihovna, kulečníkový salon, lovecký pokoj nebo pokoj pro sluhy. Zámkem vás bude provázet řezbářská výzdoba Petra Buška. Pro děti je připravena prohlídka Svět pohádkových proincezen a milovníky šperků zaujme Klenotnice.


Hrad Kost

Slavný středověký hrad Kost najdete blízko Sobotky, osmnáct kilometrů od města Jičín. Kost se pne v krajině Český ráj, který je proslulý i mnohými jinými hrady a zámky a naprosto neodolatelnou přírodou. Hrad Kost si prošel slavnou dobou i úpadkem. V současné době však náleží mezi jedničky pro turisty a hlavní sezóna je spjata s proudy lidí, mířících na Kost. Současní majitelé – rod  Kinských dalBorgo, se postarali o velkolepou ukázku historie. Vy se během prohlídkových okruhů podíváte na trasu zaměřenou na rod Kinských v Čechách. Tady se vám představí historie, nádvoří, kaple, jednotlivé hradní paláce a černá kuchyně. Zavítáte do paláců úředníků, v černé kuchyni ze 17. století se zadíváte na kousek zdi s původní omítkou, na dobové hrnce s nožičkami a také zajdete do nedobytného pokoje v pátém patře hradní Bílé věže. Bílá věž je zajímavá tím, že byla postavena z křemičitého pískovce a za svitu měsíce se krásně leskne. Vy dále spatříte pokoje ve Vartemberském a Šelemberském paláci, různé pušky, hradebnice a dobové oděvy, navlečené na figurínách. Hlavním lákadlem hradu Kost je velmi zajímavá středověká mučírna, kde se ve sklepení nachází exponáty spojované v minulosti s mučením. Hned nad schodištěm uvidíte zavěšenou klec na čarodějnice, dále si můžete představovat mučení španělskou botu nebo pranýřem. Nechybí tady ani funkční gilotina, dobové grafiky a archeologické nálezy z hradu Veliš u Jičína.


Zámek Hrubý Rohozec

Státní zámek Hrubý Rohozec byl založen někdy okolo druhé poloviny 13. století a čekaly ho různé stavební proměny a úpravy. V dřívějších dobách zámek vlastnili například Vartenberkové, Krajířové z Krajku a Desfoursové. Po druhé světové válce se zámek dostal do majetku státu a po nějakou dobu nebyl využíván. Po roce 1948 se sem umístily sbírky kopií antických soch a také původní drobné antické předměty. Hrubý Rohozec obklopuje menší anglický park, kde objevíte vzácné stromy jako platan javorolistý nebo se zde nachází půvabná umělá jeskyně nad skalním srázem a sochy světců. Z původního hradu ze 13. století zůstalo středověké sklepení, kam se můžete podívat. Sklepní místnosti byly vytesány přímo do skály nad řekou Jizerou. Během prohlídek interiérů vám Hrubý Rohozec představí zařízené místnosti s původním nábytkem, porcelánem, obrazy. Navštívíte předkaplí, kapli Nejsvětější Trojice, sakristii, knihovnu, jídelnu, zelený salon, pracovnu hraběte, lovecký salon, ložnici hraběte a hraběnky a mnoho jiného. Státní zámek Hrubý Rohozec objevíte snadno na okraji Turnova, blízko silnice I/10 (E65),  spojující Turnov a Železný Brod. Na Hrubý Rohozec se vypravte vlakem ze stanice v obci Dolánky (1,5 km pěšky) či z Turnova (2 km pěšky). Autobusová zastávka je vám k dispozici ve cca 100 m – stanice Turnov, Hrubý Rohozec. Nebo přímo v Turnově – ve dvou kilometrové vzdálenosti.


Hrad Trosky

Zřícenina hradu Trosky už je dlohá staletí symbolem oblasti Český ráj a takřka každý je zvědavý na vzhled pověstmi opředené Panny a Baby. Trosky leží mezi městy Turnov a Jičín u Troskovic. Doba založení se datuje na pozdní středověk, okolo roků 1380 – 1390. Trosky nechal vybudovat Čeněk z Vartemberka z rodu Markvarticů. Pustil se do stavby na svou čedičových vyvřelinách a vznikly jak obranné, tak obytné věže. Za svá pojmenování vděčí svému vzhledu – Panna – vysoká a štíhlá, Baba – nižší a podsaditější. Majitel hradu měl vybudovány panské paláce pod Pannou a zbytky z nich si můžete prohlédnout i v současnosti. Věže spojovaly z jihu a severu silné hradby. Do hradu se vcházelo kulisovými branami. Rok 1559 byl rokem, kdy přestali na hradě Trosky bydlet majitelé a sláva a později i vojenský význam upadaly. Pustý hrad se během času měnil na zříceninu a jeho malebné zbytky sem lákaly malíře, básníky a turisty. U věže Panna vznikla vyhlídková terasa již před polovinou devatenáctého století. Baba si musela na vyhlídkovou terasu počkat až do roku 2000, kdy byla poprvé zpřístupněna. Z Trosek se vám otevře nádherný panoramatický výhled a vy se můžete těšit z pohledu na Jizerské hory, Krkonoše, Kozákovský hřbet, Drábské světničky, Bezděz, Zvičinu, Ralsko a větší část Českého středohoří. Jestliže budete na Troskách, nezapomeňte navštívit i Rovensko pod Troskami, kde mají starobylou dřevěnou zvonici.   


Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn najdete nedaleko města Turnov, v turisticky atraktivní oblasti Český ráj. Dřívější rodový hrad pánů z Valdštejna byl založen v polovině třináctého století. Raně gotický hrad vyrostl na třech skalních podstavcích a byl známý pod jménem Waldenstein, česky Lesní kámen a v počeštěném výrazu Valdštejn. Staré hradní rozvaliny dnes doplňují novější stavby. Spatříte tady i obloukový kamenný most nad skalní roklí. Valdštejn patřil mezi nejstarší hrady v tomto kraji. Zakladatelem byl nejspíše Jaroslav z Hruštice nebo jeho syn Zdeněk. Hrad obsadily během let 1438 -1439 loupeživé bandy a zemská pohotovost musela hrad dobýt. Na Valdštejně se v pozdějším období střídali majitelé a Valdštějnové měli panství znovu od roku 1620 do 1821, po nich zde byli ještě další majitelé – Aehrenthalové v letech 1821 – 1945. Kolem roku 1550 hrad zničil požár. Koncem sedmnáctého století se na zrřícenině hradu Valdštejn usadil poustevník Václav Holan Rovenský a posléze sem začali přicházet i další poutníci. Valdštějnové a Aehrenthalové udělali ze zbytku hradu pěkné a romantické poutní místo. Kamenné schody vznikly v roce 1713 a v roce 1722 bylo první nádvoří opatřeno kaplí svatého Jana Nepomuckého. V pozdější době tady bylo stvořeno řada různých soch a kaplička svatého Jana Křtitele. Na Valdštejn musíte dojít pěšky – nejbližší parkoviště je kilometr vzdálené.


Hruboskalsko

Skalák – tak se nazývá kolem Turnova Hruboskalské skalní město s více než tři kilometry úzkých stěn a samostatných věží. Oblíbené horolezecké místo obsahuje okolo 400 pískovcových věží, s výškou až 55 metrů. Přírodní rezervace Hruboskalsko najdete v nadmořské výšce 260 -421 m v lokalitě Hrubá Skála, Kacanovy, Karlovice a Turnov a byla vyhlášena v dubnu 1998. Pískovcové skalní město oblasti Český ráj získalo své pojmenování od původního hradu (dnes zámku) Hrubá Skála. Ve staročeštině se totiž výraz „hrubý“ rovná slovu „velký“ a „vysoký“. Skalák vám v sobě ukrývá několik skupin skal, kam náleží například masivní Dračí skály nebo rozptýlené věže připomínající postavy, nazývající se Kapela. Z dalších menších celků jsou zajímavé Údolíčko, Maják a Zámecká rokle. Zdejší jeskyně byly obývané již v mladší době kamenné. Skalní útvary tady protínají skalní brány, převis, výklenky a tunely. Mezi návštěvníky oblíbené patří rozsedlina Myší díra a Adamovo lože v Jeskyni milenců. Hruboskalsko vám také přináší zajímavé vyhlídky, kam patří i Mariánská vyhlídka. Odtud můžete spatřit zámek Hrubá Skála a za příznivého počasí i Trosky a Kozákov. Turisté mohou Hruboskalskem procházet trasou s názvem Zlatá stezka Českého ráje.

Ponořte se do minulosti a poznejte bohatou a krásnou historii zámku Hrubá Skála.